علت گرم نشدن شوفاژ بعد از هواگیری

علت گرم نشدن شوفاژ بعد از هواگیری

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که با وجود درست کار کردن پکیج متوجه می‌شوید که شوفاژها گرم نمی‌شود. یکی از دلایل گرم نشدن شوفاژها عدم هواگیری شوفاژ است چرا که هوای اضافی تخلیه نشده کار شوفاژ را دچار مشکل می‌کند و بخشی از شوفاژ یا تمام سطح شوفاژ سرد می‌شود. ولی در بسیاری مواقع که با شماره لوله بازکنی تماس گرفته می شود این موضوع مطرح می شود که، با وجود هواگیری کردن شوفاژ بازهم شوفاژ گرم نمی‌شود. در چنین شرایطی باید تمام مواردی که با شوفاژ در ارتباط است مثل پکیج یا موتورخانه را بررسی کنیم و مشکل را پیدا کنیم. اگر شما هم با این مشکل مواجه شده‌اید و دلیل آن را نمی‌دانید و به دنبال راه‌حل می‌گردید تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید. 

دلایل گرم نشدن شوفاژ

امروزه در اکثر منازل شوفاژ یا رادیاتور به عنوان وسیله گرمایشی جای بخاری را گرفته و روش کار آن به این صورت است که آب گرم از پکیچ توسط لوله‌کشی وارد لوله‌های پکیج می‌شود و بر اثر تماس هوا با گرمای حاصل از آب گرم و تابش گرما از پره‌های شوفاژ محیط خانه گرم می‌شود. برخی اوقات شاهد هستیم که قسمتی از شوفاژ یا کل آن سرد شده و در کار شوفاژ اختلال ایجاد شده است. 

هواگیری شوفاژ

هواگیری شوفاژ

اولین مسئله‌ای که به ذهنمان می‌رسد این است که شوفاژ نیاز به هواگیری دارد و هوای اضافی آن تخلیه نشده که برای اینکار باید پیچ هواگیری را که در زیر پمپ پکیج تعبیه شده باز کنیم و اجازه دهیم آب و هوای اضافی از شوفاژ خارج شود بعد از اینکار فشار افت پیدا می‌کند و باید فشار پکیج هم تنظیم شود که برای اینکار شیرپرکن را باز می‌کنیم و تا زمانی که فشار به 1.5 بار رسید شیرپرکن را می‌بندیم.

اگر بعد از هواگیری کامل شوفاژ و پکیج باز هم شوفاژ گرم نشد یعنی مشکل مربوط به هواگیری نکردن نبوده و از جای دیگری آب می‌خورد. باید بین دلایل گرم نشدن شوفاژ دنبال دلایل بعدی بگردیم و با رد گزینه به دلیل اصلی برسیم. در ادامه ضمن دعوت به مطالعه مقاله لوله بازکنی پیروزی، برخی از دلایل گرم نشدن شوفاژ را بررسی خواهیم کرد.

خرابی پمپ سیرکولاسیون

خرابی پمپ سیرکولاسیون

پمپ سیرکولاسیون یا همان پمپ مورد استفاده در پکیج است که باعث به حرکت درآوردن آب در آن می‌شود. اگر این پمپ به دلایل مختلفی همچون پایین بودن کیفیت، رسوب و غیره نتواند عملکرد مناسبی داشته باشد در کار پکیج اختلال ایجاد می‌کند و در نتیجه شوفاژ نیز که به پکیج وابسته است گرم نمی‌شود. در این شرایط بهتر است از یک فرد مجرب و کاربلد کمک بگیرید.

بسته بودن شیرهای رفت و برگشت شوفاژ

امکان دارد شیرهای رفت یا برگشت که در زیر پکیج قرار دارد بسته باشد یا درست باز نشده باشد که در این صورت چون جریانی در شوفاژ برقرار نمی‌شود در نتیجه شوفاژ هم اصلا کار نمی‌کند.

کم بودن ظرفیت پکیج

اگر ظرفیت حرارتی پکیج کم باشد و مساحت محیط زیاد باشد پکیج قادر به گرمایش شوفاژ نخواهد بود و ضعیف عمل می‌کند در این شرایط شوفاژهای دورتر ممکن است سرد شوند. فراموش نکنید که اگر به خدمات تخلیه چاه نیاز داشتید می توانید با خدمات فنی بهمن تماس بگیرید.

تنظیم نبودن فشار پکیج

اگر از باز و بسته بودن پکیج مطمئن هستید و شوفاژ را هواگیری کردید ولی باز شوفاژ سرد است بهتر است از تنظیم بودن فشار پکیج نیز مطمئن شوید. برای اینکار از روی نمایشگر پکیج فشار را چک کنید اگر این فشار کمتر از 1.5 بار بود یعنی به علت افت فشار شوفاژها سر شده‌اند. برای تنظیم آن شیرآبی رمگ زیر پکیج را باز کنید تا آب وارد پکیج شود هم زمان عدد نمایشی بر روی نمایشگر پکیج را چک کنید. زمانی که این عدد به 1.5 بار رسید شیر را ببندید.اگر مشکل گرم نشدن شوفاژها به این علت باشد حل خواهد شد. 

ایجاد رسوب در لوله‌های شوفاژ

ایجاد رسوب در لوله‌های شوفاژ

اگر بعد از تنظیم شوفاژ و پکیج باز هم شوفاژ سرد است ممکن است به علت رسوب‌گیری لوله‌های رادیاتور یا همان شوفاژ باشد. علت ایجاد رسوب می‌تواند به علت سختی آب و ته نشینی مواد بر جداره‌های لوله‌ها باشد. که باعث افت فشار آب در شوفاژ شده و در نتیجه اگر افت فشار زیاد باشد شوفاژ خاموش و سرد می‌شود.

استفاده هم‌ زمان از چندین شیر برای مصارف مختلف

گاهی اوقات پیش می‌آید که به صورت هم زمان در حال استفاده از سرویس بهداشتی، حمام، سرویس آشپزخانه باشید و در بخش‌های مختلف خانه شیرآب به دلایل مختلف مورد استفاده قرار بگیرد. در این حالت فشار آب کم می‌شود همین مسئله باعث گرم نشدن شوفاژ می‌شود.

عدم رعایت استانداردهای الزامی هنگام اجرای لوله‌کشی شوفاژها

امکان دارد مسئله بسیار ریشه ای باشد و به زمان احداث ساختمان و مرحله لوله‌کشی شوفاژ مربوط باشد. اگر خودتان بدون داشتن مهارت کافی یا رعایت نکردن استاندارهای لوله کشی این کار را انجام داده‌اید یا کار را به فردی کم تجربه یا غیرمتعهد سپرده‌اید و این بخش از کار درست انجام نشده یا فواصل بین رادیاتورها زیاد است و حتی ممکن است موقع انتخاب پکیج متراژ خانه را در نظر نگرفته‌اید، همه این موارد می‌تواند به اندازه خود باعث ایجاد اختلال در کار پکیج و شوفاژها شود و شوفاژها گرم نشوند. 
در اینجا سعی کردیم مواردی که باعث گرم نشدن شوفاژ هستند را در حد توان خدمتتان ارائه دهیم و به میزانی که از حوصله این مقاله و کاربران خارج نباشد توضیح دهیم. برای اینکه بتوانید مشکل را پیدا کنید همواره از آسان‌ترین مسائلی که ممکن است پیش ‌بیاید بررسی‌های خود را شروع کنید زیرا در اکثر مواقع راه‌حل آسان‌تر از آن است که فکر می‌کنید. در نهایت اگر مشکل را نتوانستید حل کنید از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید.
سخن پایانی
گرم نشدن شوفاژ بعد از هواگیری می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که در این مقاله سعی کردیم به شایع‌ترین این مشکلات اشاره‌ای داشته باشیم. اگر می‌خواهید با این مشکلات کم‌تر مواجه شوید سعی کنید کار را از ریشه درست انجام دهید. مسئله لوله‌کشی ساختمان بخصوص پکیج و رادیاتورها در این زمینه بسیار با اهمیت است در مرحله بعد انتخاب پکیج مناسب با مساحت خانه و تعداد رادیاتورها و رعایت استاندارهای لوله‌کشی در این زمینه کمک بسیار بزرگی است که در آینده دچار این مشکلات نشوید و همچنین دقت در استفاده از دستگاه‌ها و آشنایی با نحوه کار آنها نیز در حد مقدماتی می‌تواند بسیاری از مشکلاتتان را رفع کند. امیدواریم که مطالب این مقاله گره‌ای از مشکلات شما را باز کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

پیمایش به بالا