رفع بوی بد فاضلاب

رفع بوی بد فاضلاب
فهرست مطالب

“این بویه چیه؟” شاید همین الان از خود پرسیده باشید که وقتی وارد می شوید و حمام شما بوی فاضلاب می دهد. خوب، ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم آن بو را شناسایی و از بین ببرید. اگر در هر مرحله از کار متوجه شدید که نمی توانید مراحل را دنبال کنید، می توانید برای رفع بوی بد فاضلاب با شماره لوله بازکنی تماس بگیرید.

چرا حمام بوی فاضلاب می دهد؟

خونمون بوی فاضلاب میده

هنگامی که بوی گاز فاضلاب را شناسایی کردید، مهم است که به سرعت علت آن را شناسایی کنید. آیا گاز فاضلاب می تواند شما را بیمار و مسموم کند؟ این دودهای گازی مانند سولفید هیدروژن، گازی که بوی تخم مرغ فاسد را به دنبال خود بر جای می گذارد و بسیار قابل اشتعال و سمی است، می تواند برای سلامتی شما خطرناک باشد.

علائم مسمومیت با گاز فاضلاب

علائم مسمومیت با گاز فاضلاب

بسته به میزان حساسیت شما به این بوهای محیطی، ممکن است علائمی مانند موارد ذیل را احساس کنید:

  • سردرد
  • حالت تهوع
  • تنگی نفس
  • خواب آلودگی
  • تپش قلب

دلایل بوی فاضلاب در خانه

دلایل بوی فاضلاب در خانه

پس علت این بوی بد غیر قابل تحمل چه می تواند باشد؟ ممکن است یکی از چندین مشکل در دستان شما باشد. بوی گاز فاضلاب در حمام می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

  • تبخیر آب در لوله P-trap ( شترگلو )
  • از بین رفتن آببندی اطراف کاسه توالت در حلقه مومی یا درزگیر
  • ترکیدگی و شکستگی لوله
  • رشد و نفوذ ریشه درختان داخل لوله فاضلاب
  • تخریب لوله فاضلاب

هر یک از اینها می تواند دلیل انتشار بوی فاضلاب در خانه شما باشد.

نحوه از بین بردن بوی بد فاضلاب به روش خانگی

هنگامی که به دنبال چگونگی خلاص شدن از بوی فاضلاب هستید، چند گزینه وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

خشک بودن و تبخیر آب شترگلو

این امکان وجود دارد که بوی گاز فاضلاب از حمام مهمان که به ندرت استفاده می شود می آید، که موجب تبخیر و خشک شدن آب شترگلو می شود.

راه حل:

آب را از طریق سینک یا فاضلاب خود عبور دهید تا تله P دوباره به درستی با آب پر شود و به طور موثری از ایجاد این بوها در خانه شما جلوگیری کند. روش های رفع گرفتگی سینک را نیز می توانید به کار ببرید.

از بین رفتن آببندی توالت یا لوله ها

هنگامی که مهر و موم توالت یا لوله ها شکسته باشد، یا اصلاً مهر و موم در اطراف توالت وجود نداشته باشد، به این معنی است که آب، ادرار و سایر مواد زائد راه خود را از طریق شکاف‌ها پیدا می‌کنند و به باکتری‌ها اجازه رشد می‌دهند. سپس این باکتری باعث ایجاد بوی بدی می شود که شما تشخیص داده اید. خوشبختانه راه حل این امر نسبتاً ساده است و نیازی به تخلیه چاه نیست.

راه حل:

یک مهره یا یک خط درزگیر در اطراف ناحیه ای که مهر و موم آن از بین رفته است قرار دهید. ملاحظه خواهید کرد که دیگر بوی فاضلاب به مشام شما نمی رسد.

تجمع مو و مواد زائد در لوله تخلیه حمام

علت بوی فاضلاب در خانه

وقتی دوش می گیریم، از محصولات مختلفی استفاده می کنیم. روغن‌های بدن، نرم‌کننده، شامپو، صابون و کرم موبر به همراه مواد زائد طبیعی مانند سلول‌های پوست و مو، به صورت مداوم وارد لوله تخلیه حمام می شوند. تمیز کردن منظم می تواند به رسوب زدایی لوله ها و کاهش بقایای برخی از این موارد کمک کند، اما در نهایت می تواند شروع به انباشته شدن، کند و مشکلاتی مانند گرفتگی لوله تخلیه حمام و انتشار بوی فاضلاب را به وجود بیاورد. با گذشت زمان، این مواد اغلب در امتداد تله P و لوله های عمودی که زیر لوله تخلیه قرار دارند، جمع می شوند.

با تجمع این مواد، شروع به انتشار بوی فاضلاب از باکتری ها و زباله های در حال تجزیه می کند. باکتری ها یک ماده چسبنده منتشر می کنند که به آنها اجازه می دهد به کنار لوله های شما بچسبند و جدا کردن آنها بدون محصولات تخصصی دشوار است.

راه حل:

با استفاده از جوش شیرین، آب جوش و سرکه سفید، یک محلول خانگی و کاملا طبیعی درست کنید. مراحل زیر را برای جدا کردن رسوب و رفع گرفتگی از لوله های حمام خود انجام دهید.

بین پنج تا 10 لیتر آب بجوشانید. اجازه دهید آب تا 150 درجه فارنهایت خنک شود، زیرا ریختن آب داغ در لوله موجب از بین رفتن آببندی لوله ها و اتصالات می شود و نشتی لوله را به دنبال خواهد داشت.
به دنبال آن یک فنجان سرکه سفید داخل لوله بریزید.
بلافاصله بعد از ریختن سرکه، نصف فنجان جوش شیرین را در لوله بریزید.
پس از دو ساعت، یک گالن آب گرم را در لوله حمام بریزید.
در نهایت، یک برس لوله را از طریق زهکش داخل لوله بکشید تا هر گونه زباله باقیمانده پاک شود.

لوله تهویه نادرست نصب شده یا شکسته شده است

اگر دیوارهای نزدیک توالت شما بوی فاضلاب می دهد، علت آن می تواند نصب نادرست یا شکسته شدن لوله هواکش باشد.

لوله هواکش به تنظیم فشار هوا در سیستم لوله کشی خانه شما کمک می کند. لوله‌های هواکش نیز بوها را به خارج از خانه هدایت می‌کنند تا به خانه یا حمام شما نشت نکنند. با این حال، گاهی اوقات پیمانکاران لوله های هواکش را به درستی نصب نمی کنند، که می تواند باعث انتشار بو به داخل حمام یا توالت شود.

راه حل:

یک لوله کش حرفه ای می تواند به شما در حل هر گونه مشکل در لوله هواکش کمک کند. در مواردی که نصب ضعیف باشد، یک لوله کش با تجربه می تواند به سرعت مشکل را تشخیص داده و یک لوله جدید را مجدداً نصب کند.

گاهی اوقات، یک لوله هواکش ترک هایی ایجاد می کند که باعث می شود بوها به داخل خانه شما بریزند. برای پیدا کردن هر گونه ترک، یک لوله کش از دستگاه دود برای پر کردن لوله استفاده می کند. هنگامی که دود شروع به خارج شدن می کند، آن را به منبع نشت ردیابی کرده و لوله را تعمیر می کنند.

انتشار بوی بد فاضلاب از ماشین لباسشویی

رفع بوی فاضلاب ماشین لباسشویی

وقتی متوجه می شوید خانه شما بوی فاضلاب می دهد، اولین جایی که به آن نگاه می کنید احتمالا حمام است. با این حال، اگر نمی توانید منبع بو را پیدا کنید، ماشین لباسشویی خود را بررسی کنید.

شایع ترین علت بوی فاضلاب ماشین لباسشویی، تله P، گرفتگی فاضلاب یا گرفتگی لوله های هواکش است.

راه حل:

1. P-Trap به درستی نصب نشده است

تله‌های P فقط برای حمام شما نیستند، بلکه برای ماشین‌های لباسشویی نیز ضروری هستند. با این حال، برخلاف بسیاری از لوله‌های حمام، ماشین‌های لباسشویی مدرن دارای یک شلنگ تخلیه قابل انعطاف هستند. فاضلاب ماشین لباسشویی از طریق این شیلنگ منعطف به لوله جعبه تخلیه جریان می یابد که به تله P متصل می شود.

از آنجا که شیلنگ انعطاف پذیر است، به راحتی می توان آن را به درستی نصب کرد. شلنگ ممکن است خیلی دور داخل جعبه تخلیه قرار گرفته باشد که از عملکرد P-trap جلوگیری می کند. در نتیجه، بوها می توانند به خانه شما نفوذ کنند.

راه حل:

برای حل این مشکل، شیلنگ تخلیه ماشین لباسشویی را از جعبه تخلیه بیرون بکشید. هنگامی که شیلنگ تقریباً 20 سانتی متر در داخل لوله قرار دارد توقف کنید، این کار به تله P اجازه می‌دهد به درستی کار کند و از نشت گازهای فاضلاب به داخل اتاق جلوگیری می‌کند.

2. رفع گرفتگی لوله تخلیه ماشین لباسشویی

یکی دیگر از دلایل رایج بوی بد ماشین لباسشویی، گرفتگی لوله تخلیه است.

گرفتگی در خط تخلیه باعث ایجاد تجمع مواد آلی مانند مو و صابون می شود. باکتری ها روی گرفتگی تشکیل می شوند و بوی بدی شبیه بوی فاضلاب ایجاد می کنند. اگر برطرف نشود، گرفتگی بزرگ‌تر می‌شود و بوهای قابل‌توجه‌تری تولید می‌کند.

راه حل:

خوشبختانه، گرفتگی فاضلاب راه حل آسانی دارد. با استفاده از یک فنر لوله بازکنی، هرگونه گرفتگی در خط تخلیه را پاک کنید. اگر عامل گرفتگی از تکان خوردن امتناع کرد، با یک شرکت لوله بازکنی تماس بگیرید تا تخلیه و ماشین لباسشویی شما را بررسی کند.

مشکل در آبگرمکن خانه شما است

اگر بو فقط هنگام استفاده از آب گرم به مشام شما می رسد، به احتمال زیاد مشکل از آبگرمکن شماست.

گاهی اوقات، اگر دمای آبگرمکن شما خیلی پایین باشد یا اگر آن را برای مدت طولانی خاموش نگه دارید، باکتری ها می توانند خود را در یک آبگرمکن مستقر کنند. خوشبختانه باکتری ها نباید برای انسان مضر باشند، بنابراین سلامتی شما در خطر نیست. با این حال، باکتری ها بوی قوی تخم مرغ فاسد را در خانه تولید می کنند.

راه حل:

اگر باکتری ها در آبگرمکن شما رشد می کنند، می توانید دمای آن را تا 24 ساعت افزایش دهید. شیرهای آب گرم را باز کنید تا باکتری‌های باقی‌مانده را خارج کنید.

به یاد داشته باشید که اگر تصمیم دارید دمای آبگرمکن خود را افزایش دهید با دقت ادامه دهید، به راحتی می توان فراموش کرد که آب گرمتر از حد متوسط است که می تواند منجر به سوختگی شود.

وجود سولفید هیدروژن در منبع آب

اگر آب شما بدون توجه به گرم یا سرد بودن بوی بد می دهد، ممکن است مشکل در منبع آب شما باشد. مقادیر بسیار متمرکز سولفید هیدروژن بوی قوی گوگرد را در خانه ایجاد می کند.

اگرچه سولفید هیدروژن می تواند در مقادیر زیاد سمی باشد، معمولاً قبل از رسیدن به سطوح مضر تشخیص آن آسان است. انسان ها می توانند وجود سولفید هیدروژن را تا 0.5 قسمت در میلیون (PPM) تشخیص دهند – سطوح کمتر از 1 PPM باعث ایجاد بوی کپک زدگی می شود و سطوح بین 1 تا 2 PPM بویی شبیه به تخم مرغ فاسد خواهد داشت.

راه حل:

اگر مشکوک هستید که منبع آب شما ممکن است حاوی سولفید هیدروژن باشد، با آزمایشگاه آزمایش آب محلی خود تماس بگیرید تا آب شما از نظر آلاینده ها بررسی شود. این متخصصان ممکن است بتوانند به کشف بوی فاضلاب در خانه شما کمک کنند.

سوالات متداول رفع بوی بد فاضلاب

قیمت و هزینه دقیق نمی توان در نظر گرفت چون علت های مختلفی موجب انتشار بوی بد در ساختمان می شود به همین دلیل راه های متفاوتی نیز برای از بین بردن آن مورد استفاده قرار می گیرد. جهت اطلاع دقیق از قیمت تماس بگیرید.

با توجه به مجهز بودن دستگاه ها و تخصص و تجربه سرویسکاران در انجام کار تمامی کار بدون کثیف کاری انجام می گیرد.

برای آگاهی از این موضوع با شماره مندرج در سایت تماس گرفته و مشکل خود را مطرح کنید تا کارشناسان و متخصصان ما مشکل شما را بررسی کرده و راهکارهای لازم را توضیح دهند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

پیمایش به بالا