روش استفاده از توالت فرنگی

روش استفاده از توالت فرنگی
جدول محتوا

با توجه به اینکه استفاده از توالت فرنگی در فرهنگ ایرانیان اخیراً متداول شده، بنابراین نحوه استفاده از توالت فرنگی شاید به یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های افراد به‌خصوص در توالت‌های عمومی تبدیل شده است. انگیزه نوشتن این مقاله از آنجایی شکل گرفت که چندی پیش مهمان داشتیم و دوست من نحوه استفاده از توالت فرنگی را نمی دانست و به من گفت که چرا در سایت لوله بازکنی، مقاله ای با این مضمون نمی نویسید، شاید بسیاری از افراد به دلیل این بی تجربگی خود در استفاده از توالت فرنگی، خجالت زده شوند. اگر شما هم جزو این افراد هستید و در خصوص روش و نحوه استفاده از توالت  فرنگی، سوال دارید، این مقاله را تا آخر بخوانید.

در این مقاله طرز استفاده از توالت فرنگی و نحوه شستن خود در این نوع توالت از نوع پلاستیکی و سرامیکی بحث اصلی ما می باشد. پس اگر شما هم این دغدغه را دارید یا به خاطر بیماری‌هایی مانند آرتروز و … مجبور به استفاده از توالت فرنگی هستید، حتماً در ادامه ما را همراهی کنید تا نحوه استفاده از توالت فرنگی و نشستن بر روی آن را به طور کامل آموزش ببینید.

البته راه‌هایی هم وجود دارد که می‌توانید از همان توالت ایرانی به عنوان توالت نیمه فرنگی استفاده کنید. به عنوان مثال، با قرار دادن توالت آسان‌نشین یا همان توالت فرنگی تاشو بر روی توالت ایرانی، می‌توانید از آن استفاده کنید.

نحوه استفاده از توالت فرنگی

اگر بار اولی است که از توالت فرنگی استفاده می‌کنید باید بدانید که در این بخش نحوه نشستن بر روی توالت فرنگی به صورت مرحله به مرحله بیان شده است:

 1. ابتدا محل نشستن خود را با یک دستمال کاغذی تمیز کنید.
 2. قبل از نشستن، روی کاسه توالت فرنگی یک کاور مخصوص یا دستمال کاغذی قرار دهید.
 3. سپس شلوار خود را تا زانو پایین بکشید و سپس کمی پاهای خود را از هم باز کنید.
 4. سپس پشت به فلاش تانک بر روی توالت بنشینید.
 5. بهتر است در نحوه استفاده از توالت فرنگی، به صورت 90 درجه نشسته و کمی بدن خود را به سمت جلو خم کنید تا عمل تخلیه روده و دفع مزاج ساده‌تر انجام شود و روده‌ها به‌طور راحت‌تر خالی شوند. (مانند تصویر زیر)

 1. بعد از اتمام استفاده، حتماً سیفون را بکشید. دکمه سیفون ممکن است در کنار توالت فرنگی یا در کنار فلاش تانک قرار داشته باشد. این اقدام باعث تخلیه توالت فرنگی و جلوگیری از گرفتگی لوله توالت می‌شود.

نحوه شست و شوی خود در توالت فرنگی

نحوه شستن خود در توالت فرنگی به سه روش مختلف انجام می‌شود:

استفاده از بیده خودشور

برخی توالت‌های فرنگی بیده خودشور دارند که درون لبه توالت فرنگی قرار دارد و آب را برای شستشو می پاشد. شما می‌توانید با نشستن در حالت مناسب، بیده خودشور را فعال کنید تا آب پاشیده شود و شستشوی لازم انجام گیرد. برای آشنایی به بیده در توالت فرنگی، می توانید مقاله اجزای توالت فرنگی را مطالعه کنید.

استفاده از شلنگ آب

در این روش، با استفاده از شلنگ آب، می‌توانید خودتان را شستشو دهید. برای این کار شلنگ را از بین پاهای خود عبور داده و با کمی بلند کردن خودتان از سطح توالت، آب را به سمت مورد نیاز هدایت کنید تا به صورت موثر شستشوی خود را انجام دهید.

استفاده از دستمال

برخی توالت‌های فرنگی هیچ بیده یا شلنگی برای شستشو ندارند. در این صورت، می‌توانید از یک دستمال کاغذی یا دستمال مرطوب استفاده کنید. به این صورت که پس از اتمام کار با استفاده از دستمال خودتان را تمیز کنید.
در هر صورت بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که پس از استفاده از دستمال آن را در توالت فرنگی نیندازید زیرا می‌تواند به گرفتگی لوله توالت منجر شود. در صورتی که چنین مشکلی برای شما پیش آمد می توانید از یک لوله بازکنی حرفه ای و متخصص کمک بگیرید.

نکات مهم در استفاده از توالت فرنگی

در نحوه استفاده از توالت فرنگی، نکات زیر باید مدنظر قرار گیرند:

 • از سنگ توالتی با ابعاد مناسب و استاندار استفاده کنید تا نشستن و بلند شدن آسان باشد و نیازی به باز کردن پاها به حد زیاد نباشد.
 • در نحوه شستشو در توالت فرنگی اطمینان حاصل کنید که شلنگ آب در کنار شما بوده یا توالت فرنگی شما مجهز به بیده یا خودشور باشد زیرا استفاده از آفتابه یا وسیله دیگر برای شستشو در این مورد مناسب نیست.
 • قبل از استفاده از توالت فرنگی مطمئن شوید که دکمه‌ها یا کنترل‌های مربوط به شستشو و خشک کردن قفل نشده باشند.
 • برای شستشو دکمه مربوطه را فشار دهید یا از کنترل مناسب استفاده کنید. توجه داشته باشید که شستشوی با آب داغ یا سرد را انتخاب کرده و شدت آب را مطابق میل خودتان تنظیم کنید.
 • پس از شستشو می‌توانید از دکمه خشک کردن استفاده کرده یا از تنظیمات خشک کننده موجود بر روی توالت فرنگی استفاده کنید. در صورت عدم وجود این قابلیت، می‌توانید از دستمال توالت استفاده کنید.
 • بعد از استفاده مطمئن شوید که تمام عملکردهای توالت فرنگی غیرفعال شده و هر گونه قفلی که بر روی دکمه‌ها یا کنترل‌ها وجود دارد، قفل شده است.
 • با توجه به نوع توالت فرنگی و تنظیمات آن، ممکن است نیاز به تمیزکردن دوره‌ای داشته باشد. لطفاً دستورالعمل‌های تمیزکردن و نگهداری را مطالعه کرده و به طور منظم آن را انجام دهید.
 • در صورتی که توالت فرنگی دارای قابلیت ایمنی برای کودکان است مطمئن شوید که در این مورد اطلاعات لازم را دارید و از قفل‌ها و محدودکننده‌های مربوطه استفاده می کنید.
 • در صورتی که توالت فرنگی دچار گرفتگی شده است و با یک بار سیفون کشیدن مشکل حل نمی شود بهتر است با لوله بازکنان حرفه‌ای و مجرب تماس بگیرید. این لوله بازکنان تجربه و تخصص لازم را برای رفع مشکلات لوله‌کشی دارند و می‌توانند به طور حرفه‌ای کار لوله بازکنی را انجام دهند. پس از تماس با آنها می‌توانید با خیال راحت مشکل خود را به آنها بسپارید و از خدمات حرفه‌ای آنها بهره‌مند شوید.

پیشنهاد مطالعه: مراحل نصب توالت فرنگی

احکام شرعی استفاده از توالت فرنگی

از نظر شرعی، استفاده از توالت فرنگی اشکالی ندارد. در مورد سوالی که گاهی مطرح می شود مبنی بر اینکه اگر حین استفاده از توالت فرنگی به آب دسترسی نداشته باشیم چکار باید بکنیم و اینکه چه حکمی دارد؟ باید بگوییم که در صورتی که آب در دسترس نباشد بهترین روش برای تطهیر خود استفاده از آب است اما اگر آب در دسترس نبود، می‌توانید از دستمال تمیز یا دستمال مرطوب استفاده کنید تا خودتان را تمیز کنید. در این صورت، پس از اینکه آب در دسترس قرار گرفت، باید در اولین فرصت خودتان را با آب تطهیر کنید.
کلام آخر
به طور کلی استفاده از توالت فرنگی نسبت به تصور برخی افراد آنچنان سخت نیست و با چندین بار استفاده به راحتی می‌توانید روش استفاده از آن را یاد بگیرید.

استفاده از توالت فرنگی برای افرادی که مشکلاتی مانند آرتروز، روماتیسم و سایر مشکلات مشابه دارند، ضروری است. به علاوه حتی افرادی که اینگونه مشکلات را ندارند نیز باید روش نشستن روی توالت فرنگی را یاد بگیرند و از آن استفاده کنند تا از این مشکلات جلوگیری کنند.

با یادگیری نحوه استفاده از توالت فرنگی و اعمال روش‌های بهداشتی در آن، می‌توانید به طور راحت و بهداشتی از این تجهیزات استفاده کنید.

سوالات متداول

در استفاده از توالت فرنگی، ابتدا باید محل نشستن را تمیز کنید و سپس بنشینید. روش نشستن روی توالت فرنگی به این صورت است که بدن شما باید در زاویه‌ای تقریباً 35 درجه قرار بگیرد.

برای شستن خود در توالت فرنگی، دو راه وجود دارد. می‌توانید از بیده‌ی خودشور یا از شلنگ آب استفاده کنید. برای استفاده از شلنگ کمی بلند شده و سپس خودتان را بشویید.

برای اینکه در زاویه 35 درجه روی توالت فرنگی بنشینید می‌توانید یک چهارپایه کوتاه یا زیرپایی مخصوص توالت را مورد استفاده قرار دهید تا پاها بالا برود و زاویه 35 درجه ایجاد شود.

توجه داشته باشید که این روش‌ها ممکن است بسته به نوع و طراحی توالت فرنگی متفاوت باشند. برای دریافت دقیق‌ترین راهنمایی، بهتر است به دستورالعمل‌های مربوط به توالت فرنگی خاصی که استفاده می‌کنید مراجعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

پیمایش به بالا