بوی نامطبوع فضلاب از چه مسیرهایی وارد خانه می شود؟

بوی نامطبوع فضلاب از چه مسیرهایی وارد خانه می شود؟

گاز فاضلاب مخلوطی از گازهای معدنی است که شامل ترکیباتی مانند سولفید هیدروژن، آمونیاک، دی اکسید کربن، متان، نیتروژن و هیدروژن است.

در حالی که این مواد ممکن است برای اکثر مردم معنی نداشته باشد اما باید از تماس مستقیم با این گازها اجتناب کنید. این گازها می توانند آسیب جدی به سیستم تنفسی وارد کنند. با این حال، بوی فاضلاب که در ساختمان ها آزاد می شود عموما برای ساکنان مضر نیست. برای یافتن دلایل بوی بد فاضلاب می توانید از شرکت های لوله بازکنی کمک بگیرید.

چرا بوی فاضلاب خیلی بد است؟

اولا باید اشاره کنیم که ترکیبی از این مواد تشکیل دهنده منجر به بوی بد می شود. اما اگر غلظت آن ها پایین باشد، ممکن است توسط بینی انسان شناسایی نشود. اگرچه برخی از این مواد بی بو هستند اما برای سلامتی انسان ضرر دارند. سولفید هیدروژن و آمونیاک عامل اصلی بوی فاضلاب هستند.

چطور گازها وارد ساختمان می شوند؟

شایعترین گازها می توانند از طریق لوله کشی ساختمان به داخل خانه یا ساختمان وارد شوند. در بیشتر موارد، این گازها از طریق سطوح تخلیه موجود در دستشویی، زیرزمین، پستوی خانه و غیره فرار می کنند. رایج ترین مسیرهایی که گاز از طریق آن ها وارد اتاق می شوند عبارتند از:

بوی نامطبوع فضلاب - لوله بازکنی

دریچه مسدود شده: هر تأسیساتی دارای یک سیستم تهویه مخصوص برای لوله کشی در ساختمان است. هدف آن این است که از طریق سیستم تهویه، فشار اتمسفر ناشی از فاضلاب برابر شود و اجازه دهد بوی فاضلاب خارج شود. اگر این خروجی به نحوی مسدود شود، بوها نمی توانند خارج شوند و به داخل ساختمان وارد می شوند.

خط تخلیه آسیب دیده: در برخی موارد، خط تخلیه ممکن است دچار شکستگی یا شکاف شود. این امر باعث می شود که فاضلاب به جای اینکه از تسهیلات عبور کند، درست در زیر آن آزاد شود. در حالی که خط تخلیه شکسته یا آسیب دیده به طور کلی نادر است، اما می تواند با گذشت زمان یا پس از وقایع فاجعه بار مانند زمین لرزه صورت بگیرد.

دریچه خشک: این مشکل یکی از شایع ترین علت های بوی فاضلاب است. دریچه، دستگاه بسیار ساده ای است که کار زیادی انجام می دهد. این دریچه یک لوله U شکل است که از یک طرف به زهک و از طرف دیگر به خط داخل فاضلاب متصل می شود. دریچه مقدار کمی فاضلاب را جمع آوری و نگهداری می کند. این فاضلاب است که از گازهای فاضلاب و آزاد شدن بو در ساختمان جلوگیری می کند.

آیا گازهای فاضلاب مضر هستند؟

همانطور که قبلا ذکر شد این گازها برای سلامتی انسان مضر هستند. این گازها حاوی سولفید هیدروژن می باشند که سمی می باشد و می تواند اثر افسردگی بر سیستم عصبی انسان داشته باشد.

با این حال، در بیشتر موارد بوهایی که از طریق فاضلاب آزاد می شوند، بیشتر از اینکه مضر باشند مزاحم هستند. با این حال، آن ها را نباید نادیده بگیرید. هنگامی که این بوها را استشمام کردید حتما آن ها را رفع کنید.

برای از بین بردن بوی فاضلاب چه کار کنیم؟

ابتدا ساده ترین و ارزان ترین مرحله را انجام دهید. به عنوان مثال، اگر بوها از تخلیه کف یا سینک ظرفشویی آزاد می شوند، 2 فنجان آب شیرین داخل آن بریزید و سپس یک یا دو روز منتظر بمانید. اگر بوها از بین نرفتند پس باید با یک تعمیر کار حرفه ای تماس بگیرید.

این فقط یک تعمیر موقت است و احتمالا خیلی زود مشکل دوباره دیده می شود.

اگر ریختن آب، مشکل دریچه را حل نکرد، دریچه را بردارید و آن را تمیز کنید. این کار می تواند میکروب ها و باکتری های موجود در آن را حذف کند. پس از تمیز کردن، از یک ضد عفونی کننده به عنوان گام نهایی استفاده کنید.

شرکت خدمات فنی بهمن در تمام شبانه روز فقط با یک تماس در کنار شماست. انجام خدمات لوله بازکنی، تخلیه چاه، رفع نشتی لوله و رفع رطوبت و …  در اسرع وقت برای شما شهروندان در سراسر تهران بزرگ.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.