انواع عایق رطوبتی ساختمان

انواع عایق رطوبتی ساختمان
Spread the love
more

عایق بندی ساختمان موجب صرفه جویی در مصرف انرژی و هزینه‌های دیگر می‌شود. عایق‌های حرارتی در پایه‌ها، سقف‌ها، دیوارها و دیگر اعضای سازه ساختمان استفاده می‌شوند و یک مانع غیر قابل نفوذ برای جلوگیری از نفوذ آب ایجاد می‌کنند. به طور کلی عایق‌های حرارتی برای زیرزمین، دیوار، حمام، آشپزخانه، بالکن، عرشه، تراس، سقف، مخازن آب، استخر شنا و غیره مورد نیاز است. در این مطلب انواع مواد و روش‌های عایق بندی ساختمان مورد بحث قرار گرفته است.
1- فایبر گلاس
فایبر گلاس شایع‌ترین عایق مورد استفاده در زمان‌های مدرن است. به طور موثر میتوان رشته‌های خوب شیشه‌ای را به یک ماده عایقی تبدیل کرد، فایبرگلاس می‌تواند انتقال حرارت را به حداقل برساند. ضعف اصلی فایبر گلاس خطر دست زدن به آن است. از آنجا که فایبرگلاس از سیلیکون بافته شده ساخته شده است، از پودر شیشه و قطعات کوچک شیشه تشکیل شده است. اگر تجهیزات ایمنی مناسب در دسترس نباشد می‌تواند باعث آسیب دیدن چشم‌ها، ریه‌ها و حتی پوست شود. با این وجود، با تجهیزات ایمنی مناسب، نصب فایبر گلاس بدون وقفه انجام می‌شود.
2- پشم معدنی
پشم معدنی در واقع به چندین نوع عایق اشاره دارد. اولا ممکن است به پشم شیشه‌ای اشاره کند که فایبرگلاس از شیشه بازیافت شده ساخته شده است. دوم ممکن است به پشم معدنی اشاره شود که یک نوع عایق ساخته شده از سنگ بازالت است. در نهایت، ممکن است به پشم سرباره اشاره کرد که از سرباره کارخانجات فولاد تولید می‌شود. پشم معدنی را میتوان در پنبه نامرغوب یا به عنوان مواد ضعیف خریداری کرد. پشم معدنی در برابر آتش مقاوم است و اغلب به عنوان عایق ضد آتش استفاده می‌شود.
سلولز
۳- سلولز
شاید عایق سلولز یکی از عناصر سازگار با محیط زیست باشد. سلولز از مقوا، کاغذ و دیگر مواد مشابه ساخته شده است و در فرم شل می‌باشد. سلولز R-value بین R-3.1 و R-3.7 است. برخی مطالعات اخیر در مورد سلولز نشان داده‌اند که ممکن است یک محصول عالی برای کاهش خطرات ناشی از آتش سوزی باشد. از آنجا که در این عایق مواد به هم فشرده شده است، هیچ اکسیژنی وجود ندارد، در نتیجه احتمال آتش سوزی کم است. با این حال، سلولز یک ابزار ارزان و موثر برای عایق سازی است.
4- فوم پلی اورتان
در حالی که فوم‌های پلی اورتان زیاد دیده نمی‌شوند، اما یک فرم عالی از عایق هستند. امروزه فوم‌های پلی اورتان از گاز غیر کلروفلوئورو کربن (CFC) به عنوان یک عامل دمنده استفاده می‌کنند. این عایق به کاهش میزان آسیب به لایه اوزون کمک می‌کند. آنها نسبتا سبک هستند، وزن آنها در حدود دو پوند در هر فوت مکعب (2 پوند بر فوت / 3) است. آنها R-value حدود R-6.3 در هر اینچ ضخامت دارند. همچنین فوم‌های با چگالی کم هم وجود دارد که می‌توانند در مناطقی اسپری شوند که عایق نیستند. این نوع از عایق پلی اورتان تقریبا برابر با R-3.6 درجه در هر اینچ ضخامت است. یکی دیگر از مزیت‌های این نوع عایق این است که در برابر آتش مقاوم است.
5- پلی استایرن
پلی استایرن یک فوم ترموپلاستیک ضد آب است که یک ماده عایق صدا و درجه حرارت است. این عایق در دو نوع ارائه می‌شود: گسترش (EPS) و اکسترود شده (XEPS) که به عنوان Styrofoam نیز شناخته می‌شود. این دو نوع در رتبه بندی عملکرد و هزینه با هم متفاوت هستند. عایق پلی استایرن دارای یک سطح منحصر به فرد صاف است که هیچ عایق دیگری ندارد.

5/5 (1 Review)
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.